Aktualności
W ramach programu „Mała książka – wielki człowiek” udało nam się podarować już ponad 4 000 000 Wyprawek Czytelniczych dla niemowląt, przedszkolaków i pierwszoklasistów. Jak wyglądają podobne akcje na świecie? Z tej okazji gościliśmy w Bibliotece Narodowej w Warszawie specjalistów z Belgii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Panel dyskusyjny poświęcony programom bookstartowym poprowadził zastępca dyrektora Instytutu Książki, prof. Krzysztof Koehler.
Gośćmi panelu byli Lotte Baert z belgijskiego Iedereen Leest, Goda Baranauskaite-Dangoviene z litewskiej Biblioteki Narodowej, Colm McGivern, dyrektor polskiego British Council, oraz Ana Molina z hiszpańskiego stowarzyszenia Mestiza.
Lotte Baert przedstawiła program Bookstart Flanders, który promuje czytanie w belgijskiej Flandrii. Głównymi partnerami są wolontariusze w ośrodkach zdrowia, którzy przekazują pierwsze wyprawki dzieciom w wieku 6 miesięcy. Drugie wyprawki trafiają do dzieci w wieku 15 miesięcy. Od 2018 program wspiera rząd, programem objęte są 273 gminy z 319 we Flandrii. Baert opowiedziała też, jak przyciąga się rodziców do akcji i w jaki sposób się o niej informuje.
Goda Baranauskaite-Dangoviene przedstawiła zupełnie nowy litewski projekt bookstartowy, który rozpoczął się w 2020 roku w Wilnie i okolicach. Litewski projekt, kierowany do dzieci w wieku do trzech lat, podobnie jak „Mała książka – wielki człowiek” rozpoczyna się na oddziałach położniczych.
Colm McGivern, dyrektor polskiego British Council, przedstawił Book Trust, najsłynniejszą europejską instytucję odpowiedzialną za projekty bookstartowe, która działa od ćwierć wieku. Book Trust co roku podarowuje dzieciom 1,4 mln książek, kierując je do pięciu różnych grup wiekowych.
Ana Molina opowiedziała o projekcie Bookstart España, przy którym pracują stowarzyszenia lokalne. To w tej chwili projekt niewielki, który dopiero się rozwija. W pakiecie Bookstart España znajdują się książki w trzech językach: baskijskim, hiszpańskim i angielskim.
Wszyscy prelegenci podkreślali rolę empatii i czytania w bardzo młodym wieku dzieciom.